חדש בבית אלה

קורסי התמקדות חדשים נפתחים...

הרשמה

רוצה להתעדכן?
הירשם/י לניוזלטר החודשי!

הסיפור של לירון - פרק ב: NLP ככלי לריפוי מטראומה

 הקדמה: אדם חווה טראומה כאשר הוא מרגיש חוסר ישע מול כוח חזק ממנו. במצב זה אין תועלת בתגובות ההגנה השגרתיות שהם תקיפה או בריחה. האדם חש שאף תגובה לא תציל אותו. כתוצאה מכך מתמוטטת מערכת ההגנה הטבעית והאדם חש תערובת של פחד חזק, חוסר אונים, אובדן שליטה, וסכנת מוות.

במשך החוויה האדם לעיתים קרובות מתנתק מרגשותיו ומגופו על מנת לשרוד. כתוצאה מכך "קופאת החוויה" בתודעה ו/ או בגוף ו/או בתת מודע וממשיכה לבוא לידי ביטוי בחיים באופנים שונים, גם אחרי שהאירוע הטראומטי הסתיים. הביטוי של הטראומה בתקופה שלאחריה ניקרא "סימנים פוסט טראומטיים" והם יכולים להיות אחד או יותר מהתופעות הבאות:

הופעות חוזרות ונשנות של תמונות, קולות, ריחות ותחושות מן האירוע הטראומטי, נדודי שינה, סיוטים, דפיקות לב, הזעה מוגברת, כאבים ומחלות כרוניות.

רגש: דיכאון, חרדה, שנאה עצמית, זעם, אשמה, בושה, חוסר אונים, בדידות.

התנהגות: התפרצויות זעם, הסתגרות, הימנעות, צמצום העצמי, התנתקות רגשית או חברתית, קשיי ריכוז, התנהגות הרסנית, ערנות יתר.

הופעה של אחד או יותר מן הסימנים שהוזכרו יכולה לרמוז על רקע של חוויה טראומטית.

התגובות הפוסט טראומטיות משקפות מצב שבו למרות שבאופן רציונאלי האדם יודע שהחוויה כבר "הסתיימה" והיא שייכת לזמן עבר, הרי שברמה מסוימת, עבור אותו אדם, החוויה ממשיכה להתקיים בזמן הווה, רגשית ו/ או פיסית.

לירון חוותה שתי לידות טראומטיות.

בלידה הראשונה היא עברה ניתוח קיסרי על רקע של סימנים למצוקה עוברית. היא נלקחה לניתוח במהירות מבלי להיות שותפה להחלטה. היא לא עברה כל הכנה להליך הניתוח והתחושות שחוותה היו פחד עז, חוסר אונים, בדידות וחוסר שליטה.

הלידה השנייה של לירון הייתה לידה מוקדמת של עובר עם מומים שניפטר תוך זמן קצר.

לירון חוותה תחושות של כעס, אשמה ואבל מתמשך על עובר זה.

שני האירועים הטראומטיים שחוותה לירון בעבר, המשיכו לחלחל אל תוך חייה בהווה.

הסימנים הפוסט טראומטיים שחוותה לירון היו:

נדודי שינה וסיוטים תוך החזרים של תמונות מאירועי הלידות.

עצבנות, חוסר שקט וקשיי ריכוז.

דכדוך מתמשך וירידה בהערכה העצמית.

ה-NLP מציע גישה חדשנית לטיפול בטראומה, שמשלבת חיזוק משאבים פנימיים, הפרדה בין האדם לטראומה, העשרה של המפה הפנימית של הזיכרונות, הגבלת אירועי הטראומה במקום ובזמן, ביחד עם תהליכי סליחה וקבלה עצמית.

ה-NLP אינו דוגל בשחזור כל פרטי האירוע הטראומטי והעוצמה הרגשית שנחוותה בו לצורך ריפוי. "אין צורך לסבול על מנת להתרפא". הרגש מהווה סמן ומפתח לכיוון הטיפול, לדרך ולהחלמה. ה NLP רותם את התת-מודע לטובת תהליך הריפוי.

במקרה של לירון ערכנו את הצעדים הבאים:

1. הרחקת אירועי הטראומה מלירון, על ידי תיחום והגדרה של כל אחת מהחוויות בזמן ובמקום. תיחום כזה נערך על ידי מציאת "תמונות חיוביות" מתוך המציאות של לירון לפני הטראומה ואחריה. הפנמת המסר שחוויות הטראומה קרו בעבר, במקום אחר,ולכן אינן מתקיימות יותר. לא בזמן הווה ולא במקום הנוכחי. תהליך זה נעשה באופן ניפרד עבור כל אחד מאירועי הטראומה.

2. עיגון למשאבים של עוצמה פנימית, שימחה וביטחון. בכל פעם שהתקרבנו אל אירוע הטראומה הקפדנו להתחבר קודם לתחושת עוצמה וביטחון בזמן הווה על ידי חיבור רגשי לחוויה מחזקת מתוך אלבום הזיכרונות של לירון תוך כדי מגע בידה.

לירון התחברה לחוויה שעברה בעבודתה כמנחת קבוצות. חוויה של עוצמה, יצירתיות ואמונה בעצמה.

3. הקרנת ה"סרט" של האירוע הטראומטי על גבי "מסך" דמיוני, תוך כדי יצירת הפרדה רגשית והפחתת עוצמת הגירוי באמצעות הצבת "קיר של זכוכית" בין לירון ל"מסך", התבוננות שלה על עצמה כצופה בסרט, מיקום המסך במקום מרוחק, והסרטת הסרט בתוך מסגרת בקטן, שחור לבן ואילם.

4. מפגש של לירון עם הדמות שחוותה את האירוע תוך כדי שיתוף, תמיכה, סליחה וקבלה.

מפגש זה היה מלווה בשחרור רגשי בעל עוצמה רבה.

סיכום: תהליך הריפוי מהטראומה נימשך  על פני שלשה מפגשים. בסוף התהליך לירון יכלה להתבונן בסרטים של אירועי הלידה ללא חיבור רגשי. התמונות הפסיקו לפרוץ אל חייה באופן מאיים ואם הופיעו - לא גרמו לכאב. לירון דיווחה על הטבה משמעותית בשינה ושיפור משמעותי במצב רוחה.

יחד עם זאת עדיין נשארה מועקה ותחושת חלל שהתקשרה עם אובדן העובר בלידה השנייה. על הריפוי מאובדן יסופר בפרק הבא.

בשבוע הבא: פרק ג: טקס ריפוי מאובדן.

חגית ספנסר | רח' השניים 6, כרכור | 052-8916931 | chagit@beitella.co.il | www.beitella.co.il