חדש בבית אלה

קורסי התמקדות חדשים נפתחים...

הרשמה

רוצה להתעדכן?
הירשם/י לניוזלטר החודשי!

המלצה מאת אורית אור, על התמקדות בשירות הזוגיות

לפני שנה סיימתי קורס התמקדות בבית אלה. היה מאד מעניין ומפרה. השנה, בן זוגי מזה שלושים שנה, בעלי, למד אף הוא התמקדות בבית אלה.
הפעם, מה שאני רוצה לספר זה לא על הקורס עצמו, זו המלצה חמה אחרת...
אלא, על ההשלכות של מיומנות ההתמקדות על השיח הזוגי.

לפני זמן לא רב, בעלי ואני נקלענו למשבר ביחסים. היתה באויר תחושה מעיקה של מתח, כעס כבוש ובקורת אחד כלפי השני..... מאד לא נעים ומכאיב...
התייעצתי עם חגית והיא הציעה לי: "למה שלא תשוחחו "שיחה התמקדותית"?
הרי שניכם בוגרי הקורס ובעלי יכולת להתמקד ולהקשיב... כששאלתי למה היא מתכוונת, שהרי התמקדות איננה שיחה עם מישהו אחר, אלא, שיחה עמוקה עם עצמך, חגית הסבירה בפשטות:
"אחד מבני הזוג משתף במשהו שמעיק עליו או שחשוב לו לספר מכל סיבה שהיא. בן/בת הזוג במקום לענות, מתמקד בתחושה המורגשת שאמירה זו מחוללת אצלו, ומשתף את בן זוגו".
החלטנו לקחת את המלצתה של חגית ולנסות...... מה יכול להיות, הרי במילא אנחנו "על הפנים".

בחרנו לנו פינה שקטה לשבת. אני אמרתי משהו בקשר למה שאני מרגישה, ובן זוגי, במקום להתגונן, להצדיק או לתקוף, ( מה שהיה קורה בשיחות שלנו עד כה ) פשוט עצם את עיניו והתמקד, אני הקשבתי. הוא תיאר מתוך עולמו "חלק" פוחד ו"חלק" כועס ו"חלק" מבולבל ועוד... הוא הוקיר אותם בזה ששם לב אליהם ואף שוחח עם אחד מהם. ואז, התחלפנו ואני התמקדתי במה שעלה אצלו. הפעם, הוא הקשיב.

בסוף השיחה, כל אחד עצר ובדק עם עצמו באמצעות ההקשבה לגוף מה השתנה. לשנינו היתה תחושה של הקלה ואור חדש של תקווה נכנס ליחסים.
המפגש הראשון היה מאלף ומרגש אך גם ארוך מאד. ישבנו כשעתיים. קבענו פגישה של שיחה התמקדותית נוספת כשבוע לאחר מכן. בפגישה השניה, החלטנו על מסגרת של זמן והחלטנו שבכל שיחה כזו, צד אחד יאמר משהו בקשר לקשר הזוגי והשני יתמקד בקשר לאמירה הזו, כך לסרוגין. מאז שהתחלנו קיימנו  בסך הכל שלוש שיחות התמקדות והיחסים נראים אחרת. אמת חדשה נכנסה לקשר, דברים שבעבר היו מעוררים כעס ותוקפנות או שתיקות רועמות, עכשיו אין חשש לומר, אפשר פשוט להתמקד על זה...

האתגר עכשיו הוא להתמיד. לקבוע ביומן שיחות התמקדות ולהזין את הקשר הזוגי באיכויות חדשות ובאמיתות כנות.

אני ממליצה בחום ללמוד התמקדות, כדרך לתקשורת זוגית מקרבת.
בזכות ההתמקדות, בעלי ואני זכינו לקשב חדש ביחסים שלנו ולכלי עוצמתי המאפשר שיח כן, קרוב אמיתי ואוהב.

אורית אור, מנחת קבוצות ויועצת ארגונית, בנימינה 

חגית ספנסר | רח' השניים 6, כרכור | 052-8916931 | chagit@beitella.co.il | www.beitella.co.il