חדש בבית אלה

קורסי התמקדות חדשים נפתחים...

הרשמה

רוצה להתעדכן?
הירשם/י לניוזלטר החודשי!

מסע הגיבור

הגיבור שלנו מתחיל את חייו בכפר קטן בו הוא נולד וחי עם אביו ואימו, אחיו ואחיותיו. בכפר הזה נולדו גם הוריו והורי הוריו ואם ימשיך את המסורת ממנה הוא בא, עתיד גם הוא להתבגר כאן ולהמשיך את השושלת בכפר הזה.

אבל הגיבור שלנו אינו הולך בתלם. בהתחלה, כמו כל חבריו הוא מבלה את ימיו בחיק המשפחה או השבט, משחק, לומד, עובד, מתבגר וצפוי ללכת בדרכי אביו, להיות נגר או רופא, להקים משפחה, ללדת ילדים...

ואולם לגיבור שלנו יש נדודי שינה. יש בו אי שקט שקורא לו לקום וללכת למצוא את ייעודו. כמו קול פנימי שקורא לו לצאת למסע של חיפוש ומימוש עצמי מחוץ לבית אבותיו.

בהתחלה הגיבור שלנו אוטם את אוזניו. זה מפחיד לעזוב את הבית! זה מרתיע לצאת מן המוכר והידוע אל הלא נודע...

ואולם הקולות הפנימיים עקשניים ואינם מוותרים. "לך לך מארצך וממולדתך..." הם קוראים לו בהתמדה.

ויום אחד ואולי זה קורה דווקא בלילה, הגיבור שלנו עושה מעשה. הוא אורז תרמיל קטן ויוצא לדרך.

לאן? לכמה זמן? האם יחזור? מה יקרה לו בדרך? האם ימצא את מה שחיפש?

כל אחד מאיתנו נולד באיזה שהוא "כפר". הכפר הזה יכול להיות צפוף, עלוב ומחניק או מרווח, נינוח ומפנק. כך או אחרת, בשלב כלשהוא הכפר הזה על הטוב והרע שבו הופך להיות מושא למרידה.

הקריאה לצאת למסע יכולה לבוא ממקור פנימי של תסכול ואי נחת וגם ממקור חיצוני של מכת טבע שנוחתת עלינו לעיתים ללא התראה מוקדמת, כמו אובדן של אדם יקר, בריאות, בית או עבודה.
הקריאה מרעידה את האדמה מתחת לרגלינו, מזכירה לנו את הארעיות שלנו ואת האשליה שבשליטה.

"הגיבור הוא מי שפורץ את האופקים של חייו ומצליח להתעלות מעל הווייתו הפרטית ומעל נסיבותיו האישיות, המקומיות וההיסטוריות. בוותרו על המציאות הבטוחה והנתונה מראש שהתוו לו משפחתו והחברה, הוא יוצא לדרך מפרכת ועתירת סכנות של גילוי עצמי, הרצופה כולה תלאות והרפתקאות, ושעתידה להביא לידי ביטוי את מלוא אנושיותו. ביסודו של דבר מובילה דרכו של הגיבור אל תוך נפשו פנימה ־ אל מעמקים שבהם הוא מוצא כוחות אבודים ונשכחים, שאותם יוכל לרתום לשינוי עצמי ולשינוי פניו של העולם".
ג'וזף קמפבל מתוך הספר "הגיבור בעל אלף הפנים"

מסע הגיבור, הינו מיתוס המתאר את התפתחותה של הנפש האנושית כמסע אישי ותרבותי. זהו מסע חיים שבו מתקיים מפגש דינאמי בין חולשה לעוצמה, בין יסודות נקביים וזכריים, בין כוחות האור והחושך. זהו תהליך של התבגרות: פרידה, חניכה ושיבה הבייתה.
זהו מסע של הזדמנות לצמיחה ומימוש עצמי.

הגיבור מתמודד עם כוחות הגדולים ממנו מתוך תשוקה לחיים. הוא מתגבר על פחדים, מעצורים וספקות תוך כדי שהוא פוגש בתוכו כוח רצון, נחישות, התמדה, אומץ לב, גמישות, אחריות ומחויבות.

"המיתוסים הם המכנה המשותף של האנושות בתרבויות ודורות שונים. אמנם לנו כבני אנוש יש חיים אישיים, עם זאת במידה רבה אנו יצוגים, קורבנות ומבשרים של רוח קולקטיבית שזמנה נמדד במאות שנים... איננו אלא שחקנים אלמונים על במתו של העולם"
קארל יונג, מתוך הספר "זכרונות מחשבות חלומות" 

"המיתוסים מתארים את הדינמיקה בין כוחות ההתפתחות והרגרסיה בנפש, בין הגבור והמפלצת, בין הים והיבשה, בין האל לבין הטבע, בין ההבקעות לבין ההבלעות, בין חורבן לבין גאולה. בכל המיתוסים ישנם אותם מוטיבים משותפים שמהווים יחד את המסע הנצחי של הנפש האנושית: הכאוס הראשוני ממנו התהווה העולם על ידי התחלקות התודעה מן הלא-מודע והתחלקות הטוב והרע מן השלם הראשוני, ומאבקם זה בזה. וכן מאבקו של הגבור מול המכשולים, הירידה לשאול, ההיוולדות מחדש, חפוש ומציאת האוצר הגנוז".
רות נצר מתוך הספר "מסע הגיבור"

מהו האוצר הגנוז שלך?

מהי הקריאה הפנימית שלך? המשאלה, הכמיהה, התשוקה שעדיין לא זכתה להתממש?
אילו מכשולים עומדים בדרכך?
מהם כוחות הנפש האישיים והשבטיים שעומדים לצידך?

"מסע הגיבור מאפשר להיבנות, להתפתח ולעצב את הגורל. מיתוס הגבור מסמל לא רק את מאבקי חישול האני של היחיד אלא גם את מאבק התרבות בטבע, מאבקם של הסדר, הטוב, הצדק והנאורות על פני הכאוס, האי-סדר, הרוע והברבריות.

ה"גיבור" מאפשר לנו להכיר את עצמנו: את יצרינו ורגשותינו, את קשיינו, נכויותינו, כשלינו, פגיעותינו וגדולתנו. הגיבור האמיתי מצוי בתוכנו, וכל אדם מכיל גם את האנטי־גיבור, את הסבל והטרגיות, והוא גיבור במסע חייו." 
רות נצר מתוך הספר "מסע הגיבור"

הגיבור הוא כל אחד ואחת מאתנו במסע חייו. סיפורו של הגיבור, הוא סיפורה של האנושות ולפיכך הוא גם הסיפור שלי ושלך.

הזמנה למסע:
קורס התמקדות ייפתח בתאריך 5 בנובמבר.
18 מפגשים בימי רביעי בבוקר.

לפרטים והרשמה 

חגית ספנסר | רח' השניים 6, כרכור | 052-8916931 | chagit@beitella.co.il | www.beitella.co.il